Dbanie o zdrowie jamy ustnej powinno się rozpocząć tuż po urodzeniu. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ stosując się do zaleceń, można zupełnie wyeliminować konieczność leczenia w późniejszym okresie. Odpowienio wcześnie podjęta profilaktyka powoduje, że jama ustna dziecka (a później dorosłego) jest wolna od próchnicy. Jednakże, jeżeli ubytki się już pojawią, konieczne jest możliwie wczesne leczenie (o ile pozwala na to wiek i współpraca dziecka z lekarzem) tak, aby zapobiec występowaniu próchnicy w uzębieniu stałym. Wizyta w gabinecie stomatologicznym dla dziecka nie musi być negatywnym przeżyciem.

Oswojenie dziecka z wyglądem gabinetu, wizyty adaptacyjne, podczas których nie są podejmowane zabiegi lecznicze, pozwala na pozyskanie zaufania małego pacjenta. Jest to ważne, ponieważ złe doświadcznia z dzieciństwa powodują, że dorosły pacjent unika wizyty u stomatologa. Dopiero dolegliwości bólowe skłaniają go do szukania pomocy u specjalisty.

Leczenie stomatologiczne dzieci

Mleczne uzębienie jest traktowane przez niektórych rodziców, jako przejściowe i nieistotne. To przekonanie jest błędne i niesie ze sobą wiele zagrożeń dla zdrowia jamy ustnej u dzieci. Dbanie o "mleczaki" to inwestycja w piękny i zdrowy uśmiech naszego dziecka. Chociaż zęby mleczne zbudowane są podobnie jak zęby stałe, to istnieją między nimi pewne różnice. Zęby mleczne psują się dużo szybciej niż stałe. Wynika to przede wszystkim z tego, że warstwa szkliwa mleczaków jest dużo cieńsza i słabiej zmineralizowana. O ile u dorosłych może minąć wiele miesięcy lub nawet lat, żeby mała plamka zmieniła się w duży ubytek, o tyle u dzieci to kwestia tygodni.

Naszą czujność powinny również wzbudzić niewinnie wyglądające białe plamki na zębach, sugerujące demineralizację szkliwa. Wszelkie zauważone zmiany jakościowe należy konsultować ze stomatologiem.

Zdrowe "mleczaki" to nie tylko problem estetyczny. Są przede wszystkim gwarancją zdrowych zębów stałych. Ząbki mleczne, nim wypadną, trzymają miejsce dla zębów stałych i są dla nich pewnego rodzaju przewodnikiem i punktem odniesienia. Przedwczesna utrata zębów mlecznych jest uznawana za podstawową przyczynę powstawania wad zgryzu. Wady takie nierzadko wymagają skomplikowanego i kosztownego leczenia ortodontycznego.

Dbanie o zdrowie jamy ustnej i wyrabianie właściwych nawyków u dzieci jest niezwykle istotne. Dlatego mali pacjenci w naszym gabinecie są objęci szczególną troską. Zajmujemy się takimi zagadnieniami jak:

  • ząbkowanie i zaburzenia ząbkowania,
  • leczenie zębów mlecznych,
  • leczenie zębów stałych niedojrzałych,
  • profilaktyka próchnicy, chorób błony śluzowej i wad zgryzu u dzieci.