Prawidłowa higiena jamy ustnej hamuje rozwój próchnicy i chorób dziąseł. Jednakże, gdy płytka nazębna pozostaje nieusunięta na zębach przez dłuższy okres dochodzi do jej mineralizacji - powstaje kamień. Powoduje on zapalenie i niszczenie dziąseł oraz kości utrzymującej ząb. Jeśli proces nie zostanie zatrzymany odpowiednio wcześnie dochodzi do rozchwiania i utraty zębów.

Płytkę bakteryjną można usunąć za pomocą szczotkowania, natomiast kamień - jedynie w gabinecie stomatologicznym. Zabiegi usuwania złogów wykonywane są przy wykorzystaniu mikroskopu operacyjnego, co zapewnia wyjątkową precyzję i dokładność. Powierzchnie zębów po usunięciu kamienia są piaskowane w celu usunięcia osadów i przebarwień, a następnie gładzone i polerowane tak, aby zmniejszyć podatność na powtórne odkładanie się kamienia i przebarwień. Dodatkowo po usunięciu złogów, powierzchnie zębów zabezpieczane są preparatami fluoru, dzięki czemu eliminuje się nadwrażliwość oraz zmiejsza się podatność na próchnicę. Poza ewidentnym walorem zdrowotnym, usunięcie złogów sprawia, iż zęby wyglądają na ładniejsze i jaśniejsze.

Jest to pierwszy etap postępowania terapeutycznego. Bez oczyszczenia powierzchni zębów niemożliwa jest precyzyjna diagnostyka oraz leczenie. Cel w postaci zdrowych dziąseł i braku nowych ubytków może być osiągnięty przez: regularne wizyty kontrolne, zabiegi higienizacyjne oraz ciągłą kontrolę skuteczności mycia zębów. Na wizytach dowiesz się, co w Twoim przypadku przyniesie najlepszy efekt, jaki jest stan Twojej jamy ustnej oraz jakie popełniasz błędy w higienie.

Higiena